کد خبر:1343
پ
اسکو

معرفی شهرستان اسکو

اُسکو یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اسکو است. این شهر در دامنهٔ شمال غربی رشته‌کوه سهند و در ارتفاع ۱۵۷۹ متر متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. اسکو یکی از قطب‌های مهم صنایع دستی و گردشگری در استان آذربایجان شرقی است. پیشینه در گذشته شهری در دامنهٔ سهند و شرق دریاچهٔ […]

اُسکو یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اسکو است. این شهر در دامنهٔ شمال غربی رشته‌کوه سهند و در ارتفاع ۱۵۷۹ متر متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. اسکو یکی از قطب‌های مهم صنایع دستی و گردشگری در استان آذربایجان شرقی است.

پیشینه
در گذشته شهری در دامنهٔ سهند و شرق دریاچهٔ ارومیه به‌نام «اوشکایا» وجود داشته که گویا در محل اسکوی فعلی بوده‌است. نام این شهر در کتیبهٔ ارگیشتی اول و نیز سارگن دوم (پادشاه آشور) آمده‌است؛ به گونه‌ای که سارگن دوم در کتیبهٔ خود که متعلق به سدهٔ نخست پیش از میلاد است، از هجوم جنگ‌جویان آشوری به سرزمین اورارتو و به آتش‌کشیدن اوشکایا و آبادی‌های اطراف آن سخن به میان آورده‌است.

حمدالله مستوفی در نزههالقلوب اسکو را یکی از روستاهای بزرگ منطقهٔ باویل‌رود می‌شمارد که با روستاهای باویل، خسروشاه، فسقندیس و میلان همسایه بوده‌است. نادری در عالم‌آرا نیز این روستا را یکی از آبادترین مناطق آذربایجان معرفی می‌کند. در جریان انقلاب مشروطیت مردم اسکو همپای مردم تبریز علیه قزاقان شوروی و نیروهای دولتی دست به اعتراض زده‌اند.

اهالی اسکو را آذربایجانی‌ها تشکیل داده و زبان امروزی اهالی اسکو ترکی آذربایجانی می‌باشد.

فرهنگ
شهر اسکو از دیرباز به داشتن فرهنگ بالا و تعداد زیاد افراد تحصیل‌کرده ممتاز و سرآمد در کشور و برخورداری از غنای فرهنگی در منطقهٔ شمال غرب کشور معروف بوده‌است. تحصیل دانش و معرفت از دیرباز مورد علاقهٔ مردم فرهنگ‌دوست و هنرپرور منطقهٔ اسکو بوده و از دغدغه‌ها و علایق اصلی آنان محسوب می‌گشته، و به همین جهت اسکو و مناطق اطراف آن نسبت به مناطق دیگر در سطح استان همواره درصد بالاتری از جمعیت باسواد و تحصیلکرده و فرهنگی را واجد بوده‌اند. پیشینهٔ دانش‌اندوزی و تحصیل علم به سبک جدید در اسکو و مناطق تابعهٔ آن، به دوران مشروطیت بازمی‌گردد. نخستین مدرسهٔ اسکو توسط سید رضا اسکویی در سال ۳۳۸ هجری تأسیس شده‌است. برخی از مشاهیر این شهر عبارتند از:

  • امیر ابوالقاسم اسکویی
  • نجم‌الدین محمد اسکویی
  • محمدباقر بن محمدسلیم قراجه‌داغی اسکویی
  • موسی بن محمدباقر حایری اسکویی
  • آیت الله محمدهادی میلانی
  • آیت الله نجم الدین اسکویی
  • آیت الله میرزا حسن احقاقی حایری اسکویی
  • آخوند میرزا محمد حسین رضوانی (پیشنماز)
  • غلامحسین حقانی اسکویی

شادروان غلامحسین حقانی اسکویی در سال ۱۳۳۹ قمری دست به کار تهیهٔ یک هفته‌نامهٔ دست‌نویس یک برگ به نام رشحات به زبان ترکی شد، که دربردارندهٔ مطالب فرهنگی، ادبی و اخلاقی بود. این هفته‌نامه به تعداد ۳۰ الی ۴۰ نسخه تهیه می‌شد و به رایگان در اختیار مردم قرار می‌گرفت. نشریهٔ مزبور را بایستی نخستین نشریه منتشر شده در منطقهٔ اسکو دانست. همزمان با این فعالیت فرهنگی، انجمنهای ادبی ۵ نفره‌ای نیز متشکل از فرهنگ‌دوستان در مدارس اسکو به فعالیت می‌پرداختند.

صنایع دستی و گردشگری
اسکو مرکز اصلی تجمع کارگاه‌های چاپ باتیک یا چاپ کَلاقه‌ای در استان آذربایجان شرقی و قطب اصلی این هنر-صنعت در کشور محسوب می‌شود. اسکو از مراکز مهم تولید پارچه‌های حریر ابریشمی به‌خصوص پارچه‌های زیبا و خوش‌سلیقهٔ کلاقه‌ای است که به صورت طبیعی و مصنوعی توسط هنرمندان اسکویی تولید می‌شوند، و علاوه بر مصرف در داخل، به کشورهای مشترک‌المنافع نیز صادر می‌گردند. تولید این نوع پارچه به دورهٔ انقلاب مشروطیت برمی‌گردد. برخی از اهالی شهر اسکو که در آن زمان جهت امرار معاش به کشورهای اقماری شوروی سابق رفته بودند، هنگام بازگشت به میهن، صنعت بافت و تولید پارچه‌های کلاقه‌ای را از شهر گنجه جمهوری آذربایجان با خود به اسکو منتقل کردند و رفته‌رفته رونق و آوازهٔ این نوع پارچه‌های ساخت اسکو در کشور فراگیر شد.

روستای اسکندان در ۱۲ کیلومتری

شهرستان اسکو قطب اصلی تولید روسری کلاقه ای می باشد.

روستای توریستی کندوان از روستاهای شهرستان اسکو است که از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است. این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌ است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند مناظر زیبایی جهت بازدید گردشگران داخلی و خارجی دارد. این روستا در ۱۸ کیلومتری شهر اسکو واقع می‌باشد. روستای صخره‌ای حیله ور در شهرستان اسکو در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر اسکو و نرسیده به روستای توریستی کندوان قرار گرفته است. شیوه معماری این روستا منحصر به فرد می‌باشد به این صورت که خانه‌ های آن در دل زمین به صورت زاغه‌ های زیبا و با سبک بسیار عالی کنده شده و از استتار کافی برخوردار هستند. در واقع به این دلیل که خانه‌ های این روستا از دید رهگذران پنهان می‌ باشند به نام حیله‌ ور معروف است.

محصولات غذایی وصنایع دستی
کلاقه ای (نوعی پارچه ابریشمین رنگی)
نان اسکو نوعی نان لواش سبوسدار و کامل میباشد که شهرت منطقه ای و تقریباً کشوری داشته ودر اسکو وروستاهای اطراف پخته شده وبه اقصی نقاط کشور ارسال میگردد.
دوشاب کشمش، همان شیره کشمش میباشد که در اسکو بهترین و مطمئن ترین نوع آن رابصورت سنتی تهیه میکنندکه بسیار خوشمزه بوده وبرای سلامتی انسان و مداوای بعضی بیماریها مفید است.
حلوای گردو
گردو،بادام،زردآلو و …

بناهای تاریخی و دیدنی‌

از بناهای تاریخی و دیدنی‌ اسکو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه الله بنده‌سی.
آرامگاه پیرحیدر.
آرامگاه سید حسین بن سید عبدالغفار اسکویی.
مسجد پایتخت.
مسجد جامع بازار اسکو(بازسازی شده)
مسجد جامع سبزه میدان اسکو
مسجد اوجوزلو
امامزاده عبدلغفار
مسجد سبزه میدان
درخت کهنسال چنار
حمام تاریخی اسکندان
در سنگی روستای میلان
روستای توریستی کندوان
پارک موزه مینیاتوری اسکو (نخستین پارک مینیاتوری در استان آذربایجان شرقی و دومین پارک در سطح کشور)
اقامتگاه بوم گردی ایل باغی

جمعیت
جمعیت شهر اسکو برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۱۶٬۱۴۰ نفر بوده که از این تعداد، ۸٬۰۴۰ نفر مرد و ۸٬۱۰۰ نفر زن بوده‌اند؛ همچنین تعداد خانوارهای ساکن این شهر، بالغ بر ۴٬۹۲۸ خانوار بوده‌است. براساس همین سرشماری از مجموع افراد پاسخ‌دهنده در اسکو، ۱۲٬۷۸۴ نفر باسواد و ۲٬۰۴۹ نفر بی‌سواد بوده‌اند.

 

آدرس دفتر مرکزی :

تبریز ، فارابی (چایکنار شمالی)، جنب شهرداری منطقه 1

تلفن : 3‌4438349-041

پست الکترونیک : info@drmonadi.ir

اذان صبح
طلوع آفتاب
اذان ظهر
غروب آفتاب
اذان مغرب